За 73% от българите фалшивите новини са проблем в национален план, но способността им да ги разпознават е под въпрос
Тазгодишният доклад за медийна грамотност на Институт „Отворено общество“ установява сериозните пропуски в знанията за информационната среда на хората в нашия регион и уменията им за критично мислене в сравнение с гражданите на Западна Европа и скандинавските страни. И за съжаление изводът е, че българите са най-неграмотните в медийно отношение в целия съюз.
Умението да се отсява вярното от невярното съдържание и да се подбират източниците на информация, оказва се, липсва на голяма част от населението в Югоизточна Европа. Във времена на постоянен поток от информация, липса на регулации върху съдържанието в социалните мрежи и ширеща се пропаганда проблемът с дезориентацията в информационното пространство е изключително сериозен и има потенциал да подвежда общественото мнение, понякога с тежки последици. Европейският съюз дори създаде свои дефиниции за явленията „дезинформация“ и „мисинформация“, а пандемията от ковид-19 донесе със себе си и благозвучното „инфодемия“. Всички тези термини обобщават именно начина, по който в последните години се измени потреблението на информация и проблемите, които социалните мрежи донесоха.
В европейската седмица на медийната грамотност #EUMLWeek2022
ЕВРОПА ДИРЕКТНО Русе в партньорство с кореспондетския пункт на БНР в Русе и с домакинството на Регионална библиотека Русе
каним русенци – пенсионери на специален
уоркшоп Медийна грамотност за възрастни
събитието ще се проведе на 27 октомври, четвъртък от 16 часа, в Синя зала на Регионална библиотека Русе, със специалното участие на кореспондента на БНР в Русе – Ася Пенчева.
Поради ограничените места в залата, събитието изисква предварителна регистрация – потвърждение за участие на телефон: 0887933949 или e-mail: direct_ruse@europe.bg
Очакваме Ви в библиотеката!