Европейската комисия одобри Програма „Околна среда“, която предоставя над 1.82 милиарда евро за инвестиции в България. Тези средства ще допринесат за подобряване състоянието на водите, почвите, въздуха и биологичното разнообразие в България, както и за борба с рисковете от изменението на климата, като по този начин ще се подобри качеството на живот на гражданите и ще се положат стабилни основи за дългосрочен и устойчив растеж.
Основните мерки, определени в програмата, са съгласувани с целите на Европейския зелен пакт и прехода към неутралност по отношение на климата. Тези приоритети включват:
- устойчиво управление на водите и отпадъците;
- преминаване към чиста, кръгова икономика и възстановяване на екосистемите и биологичното разнообразие;
- изграждане на всеобхватна система за управление на риска от бедствия, съсредоточена върху предотвратяването и устойчивостта;
- намаляване на замърсяването, особено във водата и въздуха.
Най-значителните планирани инвестиции включват:
- изграждане на инфраструктура за събиране, обезвреждане и пречистване на отпадъчни води, опазване на водните ресурси и водоснабдяване;
- разработване и модернизиране на системите за управление на битовите отпадъци и инвестиции в съоръжения за сортиране на отпадъци, както и мерки за рехабилитация на замърсени от депа земи;
- разработване на планове за управление на защитените зони по „Натура 2000“ и опазване;
- прилагане на системи за предотвратяване на риска и за управление на извънредни ситуации;
- мерки, насочени към намаляване на замърсяването на въздуха от битовото отопление и транспортния сектор.
Средствата по програмата ще бъдат насочени към преодоляване на регионалните дисбаланси в инфраструктурата в областта на климата и околната среда, като над 93 % от бюджета, програмиран по Европейския фонд за регионално развитие, е насочен към по-слабо развитите региони.
Проектите, съфинансирани от ЕС по Програма „Околната среда“, също ще допринесат за постигането на целите на Стратегията на ЕС за региона на река Дунав.
Европейската комисия даде одобрение и на програмата „Техническа помощ“ на стойност над 100 милиона евро инвестиции, допринасящи за ефективното и координирано изпълнение на политиката на сближаване в България, които са съсредоточени върху укрепването на административния капацитет на националните органи, бенефициентите и партньорите по програмата.
Програмата поставя акцент върху засилването на партньорството между заинтересованите страни като основен принцип за повишаване на ефективността на усвояването на средствата от ЕС в България.
Програмата ще подкрепя и действия за оптимизиране на функционирането на системата за управление и контрол, по-специално на вътрешния контрол, както е определено в Националната стратегия за превенция и борба с нередностите и измамите, засягащи финансовите интереси на ЕС за периода 2027-2021 г.
Финансираната по програмата Академия за фондовете на ЕС ще даде възможност на служителите на националните органи, регионалните и местните участници и организациите, изпълняващи финансови инструменти, да повишат знанията си в хоризонтални/междусекторни области чрез обучения, работа в мрежи, споделяне на добри практики и научени уроци. Общините ще имат възможност допълнително да укрепят капацитета си в областта на стратегическото планиране, градското развитие, обществените поръчки, да получат експертна подкрепа за подготовката и изпълнението на проекти и да засилят участието си в инициативи на ЕС като „Хоризонт“, Новия Европейски Баухаус.
Като съществен елемент от доброто управление и прозрачността, мерките за по-нататъшно развитие на информационната система за управление на средствата от ЕС в България (ИСУН) ще бъдат подкрепени като основен инструмент за събиране, обобщаване и анализиране на данни, включително относно климатичните аспекти, и за оценка на процесите за подобряване на рамката за изпълнение на програмите.
Развитието на култура за извършване на оценки в публичната администрация, включително обмен на знания и сътрудничеството с академичните среди, ще бъде ускорено с подкрепата на програмата.
Прозрачността и видимостта на финансираните от ЕС дейности ще бъдат осигурени чрез целенасочени мерки и пряко участие на мрежата от 27 Областни информационни центъра.