От днес в Европейския съюз влизат в сила нови правила за валидността на COVID сертификатите за ваксиниране, с които трябва да се съобразят и пътуващите от и до България. Промените на европейско ниво могат да създадат объркване в хората, тъй като общите условия са значително по-различни от това какво се смята за валиден български документ за коронавируса в рамките на България. От началото на февруари за повече от 90 хил. ваксинирани български граждани сертификатите няма да се признават при пътуване в чужбина. Правилата в страната са значително по-облекчени и здравните власти засега нямат намерение за приближаване на българските сертификати към стандартите на европейските.
За ваксиниране
От 1 февруари сертификатът за ваксиниране става валиден 14 дни след завършването на цикъла (изразът се използва, защото три от използваните в Европа ваксини са в две дози, а продуктът на четвъртия производител е в една – бел. авт.) за срок от девет месеца (270 дни).
Засега безсрочна е валидността на сертификата след поставена бустерна доза ваксина срещу COVID-19
Сертификатът за ваксинация в България е валиден само за територията на страната от 15-ия до 30-ия ден от поставянето на първата доза, когато човек е избрал някоя от двудозовите ваксини на „Пфайзер“/“БиоНТех“, „Модерна“ или „Астра Зенека“/Оксфорд. При поставянето на втората доза валидността на сертификата се удължава от същия ден.
Сертификатът за ваксинация в България при еднодозовата ваксина на „Янсен“ може да се използва в България от 15-ия ден след поставянето на инжекцията.
Сертификата си за ваксиниране човек може да изтегли сам от Националната здравна информационна система, ако има електронен подпис. Документът може да бъде поискан и от ваксинационния център, където са поставени дозите, както и от общопрактикуващия лекар.
В страната валидността на ваксинационните сертификати е неограничена, дори и без да е поставена бустерна доза. Здравното министерство посочва, че според променените правила за пътуване в Европа около 93 хил. българи ще се окажат с невалидни удостоверения, тъй като към 1 февруари ще са изтекли 270 дни от първоначалната им ваксинация, а нямат подсилваща инжекция.
За преболедуване
Сертификатът за преболедуване в Европейския съюз е валиден до шест месеца от установяването на заразяването, при това изследването трябва да е направено само по PCR метода.
Сертификатът за преболедуване има български интерпретации в две направления:
- признава се и изследване с антигенен тест.
- валидността на сертификата за преболедуване е една година.
Сертификатите за преболедуване могат да бъдат изтеглени от сайта на Националната здравна информационна система, като не е необходим електронен подпис.
За изследване
Правилата за сертификатите за изследване в България са еднакви с признатите от Европейската комисия правила.
Сертификатът за отрицателен резултат при изследване с PCR тест е валиден за 72 часа. Сертификатът за отрицателен резултат при изследване с антигенен тест е валиден за 48 часа. Изследванията трябва да са направени задължително от лицензирана лаборатория, като може манипулационната да е във външен пункт.
Сертификатите за изследване могат да бъдат изтеглени от сайта на Националната здравна информационна система, като не е необходим електронен подпис.
За антитела
Въпреки че по света няма научен консенсус какви нива на антитела означават защита от тежко протичане на COVID-19, здравните власти разрешиха от 1 февруари да се издават удостоверения при изследване на IgG антитела, когато резултатът е над 150 BAU/ml.
Сертификатът за антитела важи само в България. Валидността му е за три месеца. След като изтекат, човек може да си направи ново изследване и ако IgG антителата продължават да са над 150 BAU/ml, ще получи ново удостоверение за три месеца. Ако антителата са под този праг, се смята, че човек не е защитен и е най-добре да се ваксинира.
Удостоверенията за високи нива на антитела могат да бъдат изтеглени от сайта на Националната здравна информационна система, като не се изисква електронен подпис.